Søkelyset på Norges grønne fagskole -Vea - Fleksibel utdanning Norge

Kanskje nettopp fordi den er liten, er Vea agil og innovativ, og det betyr også at de alltid ønsker å samarbeide og utveksle tanker og ideer.

Gruppebilde av fem oppstilte voksne personer innendørs.
Fv: Håkon Aulie Nettum, Eleni S. Askim, Martha Mellum-Robertson, Kristine Før og Kari Olstad

Natur+teknologi=sant

Grønne fag favner bredere enn du kanskje skulle tro.

Grønne fag har med det som vokser og gror å gjøre, men ikke bare planter til å spise eller snuse på. Det handler om klima og miljø, om bygg og anlegg, om kultur og historie. Sirkulærdisponering av vann er et eksempel på innovasjon som svarer på samfunnets behov, men der fagtradisjoner og regelverk henger bakpå.

Grønn helse er et eksempel på at grønne fag også kan være helsefag. Noen eksempler er bruk av  naturen og naturmaterialer i rehabilitering, eldre- og demensomsorg eller forebyggende arbeid med barn og unge.

Siden 2019 har Vea jobbet enda mer målrettet med digitalisering. Studentene er for det meste voksne mennesker i arbeid, så nett-samlingskombinasjoner og deltidsstudier er bærebjelkene for tilgjengelighet. Utvikling av egne digitale læremidler (funfact: inngikk samarbeid med We Are Learning etter FuNKon26) og muligheter for lærerne til å oppdater sin digitale profershjonsfaglige kompetanse handler om både effektivisering og kvalitet. Samtidig forventer studentene og arbeidslivet fagrelevant digital kompetanse.

Vea kaller satsningen sin for NATURSMART.

Pågående prosjekter

Siden 2019 har Vea vært flittige brukere av UMFAG-ordningen for å ligge frempå digitalt.

FuNs og fagskolens representanter snakket om hvordan vi kan samarbeide om ting som retningslinjer for bruk av KI, utprøving av KI-verktøy og håndtering av problemstillinger i møte med KI. Vea har allerede jobbet mye med disse sakene, og vi er enige om at det er videre arbeid spart i samarbeid om for eksempel utgangspunkt for retningslinjer.

På Vea er de opptatt av å utforske hvilken KI-kompetanse som blir relevant fremover, både for lærere, studenter og ute i yrkesfeltene og hvordan KI kan brukes som verktøy i grønn omstilling og innenfor Veas profil, i lys av NATURSMART-begrepet.

Vea er i år i ferd med å fullføre en modulbasert kurspakke i digital kompetanse og målet er å lage en ressursbank med opplæringsvideoer i relevant programvare for studentene, lærerne og yrkesfeltene. På den måten samles læringsressurser for videreutvikling av digital kompetanse både for undervisning og utdanning, og for yrkesutøvelse og livslang læring innen de ulike fagfeltene. I forbindelse med modulbasert kurspakke, prøver fagskolen også ut Moodle.

Av internasjonale prosjekter er Vea prosjektkoordinator Erasmus+-prosjektet Craft Skills for Garden Conservation om skjøtsel av den grønne kulturarven, og med i TEAM#UP som handler om naturrestaurering.

Om Norges grønne fagskole -Vea

  • 103 år gammel
  • En av få statlig eide fagskoler
  • Norges første fagskole til å få fagområdeakkreditering
  • Nett-/samlingsbaserte utdanninger på deltid og med egne boliger for studenter under samlinger
  • Hjemmeside: www.vea-fs.no

 

Del dette med noen

Meld deg på nyhetsbrev

Vil du få med deg siste nytt fra oss? Meld deg på vårt nyhetsbrev.

Dette feltet er for valideringsformål og skal stå uendret.

Du vil få en epost for bekreftelse av påmeldingen. Husk å sjekke spam!