Vi gratulerer NoTe med innovasjonspris! - Fleksibel utdanning Norge

NoTe deltok i konkurransen med sin «lesetest-generator». Den lager i all enkelhet tester der kusdeltakerne selv kan teste lesehastighet og -forståelse.

Juryen bemerket at NoTes bidrag viste et innovativt verktøy som gjør det mulig for lærere å lage og gjennomføre personlige lesetester uten behov for kodeferdigheter, noe som gjør avanserte AI-applikasjoner mer tilgjengelige i den daglige undervisningen. Dommerne var spesielt imponert over hvordan løsningen støtter elevsentrert læring ved å tilby tilbakemeldinger i sanntid, justere vanskelighetsgrad etter individuelle lærere, og levere en engasjerende, spillifisert opplevelse.

Juryen roste også NoTe for å demonstrere hvordan generativ AI kan senke teknologiske barrierer for lærerne. Chatbot-baserte vurderinger ble sett på som en av de mest lovende utdanningsbruksområdene for AI blant årets bidrag til EADL Innovation Awards.

En mann og en kvinne. Mannen holder en PC med et ansikt på skjermen, kvinnen holder et diplom.
FuN fikk lov til å ta med prisen hjem og overrekke den til Karense Foslien og Stig Hamstad. Redaksjonssjef Thea Melberg holder til på Gran Canaria, og var med på skjerm under prisoverrekkelsen.

NoTe er en innovativ nettskole med språkopplæring som spesialfelt, og er samtidig en digital innholdsprodusent fordi opplæringa er basert på suggestopedi. Dette er knyttet til mangfold og lærelyst. . Mange kjenner nok grunnlegger Karense Foslien, blant annet fra FuNs arrangementer og ikke minst fra YouTube-kanalen Norsklærer Karense, men i dette tilfellet gir hun mesteparten av æren til medarbeider Stig Hamstad, for det er han som er oppfinneren av «lesetest-generatoren». Mange lærere vil sikkert også kjenne ham som mannen bak gruble.net.

Stig sier at han ikke kan kode. Han brukte ChatGPT til å generere koden til lesetestgeneratoren som han legger inn i WordPress-siden til NoTe-klubben, slik at han lett kan legge inn nye, nivåtilpassede tekster. Testene er av typen «Carlsten», litt forbedret av Stig selv. Om du er nysgjerrig, kan du se eksempler på selvtestene på ttps://www.noteklubben.no/varierte-lesetester/ .

Del dette med noen

Meld deg på nyhetsbrev

Vil du få med deg siste nytt fra oss? Meld deg på vårt nyhetsbrev.

Dette feltet er for valideringsformål og skal stå uendret.

Du vil få en epost for bekreftelse av påmeldingen. Husk å sjekke spam!